2011. november 22., kedd

NaProTechnológia – a meddőségkezelés természetes, keresztények számára is elfogadható módja

http://csaladhalo.hu/cikk/egeszseg-es-lelek/naprotechnologia-meddosegkezeles-termeszetes-keresztenyek-szamara-elfogadhato

A természetes Prokreatív Technológia (melyet NaProTECHNOLÓGIÁNAK®, NaPro vagy NPT-nek is neveznek) egy új reprodukciós tudomány, mely a termékenységi (menstruációs) ciklussal összhangban működik. Alapja az ún. Creighton Model. 

1970-es években doktor Thomas W. Hilgers az Egyesült Államokban egy kutatást végzett, melynek célja egy akkor újnak számító természetes családtervezési módszer értékelése volt. Ezt a módszert ma Billings-módszer néven hazánkban is ismerjük. Hilgers a kutatása során nem csak bebizonyította a házaspár állításait, de vizsgálatait tovább mélyítette és kiterjesztette különféle nőgyógyászati betegségekben szenvedő, termékenységgel kapcsolatos problémákkal küzdő nőkre is. Arra kérte őket, hogy megfigyeléseiket táblázatban vezessék. Ezen megfigyeléseket és táblázatokat vizsgálva pedig kiderült számára, hogy a nők szervezete hónapról-hónapra olyan információkkal szolgál az orvosok számára, amikről eddig fogalmuk sem volt, hisz ilyen irányú vizsgálatokat korábban nem végzett senki.
Kutatásainak és vizsgálatainak eredményeként ma már a párok a Creighton Model alapján meghatározott rendszer szerint képesek értelmezni termékenységi ciklusukat és felfedezni az esetlegesen fellépő eltéréseket. Szükség esetén pedig NaPro természetes fogantatást elősegítő technológiát (Natural Procreative Technology) alkalmazó orvos segítségével ezen eltéréseket gyógyítani tudják. A táblázatból információ nyerhető egyéb nőgyógyászati és/vagy hormonális jellegű megbetegedésekre vonatkozóan is, nem csak termékenységgel kapcsolatos megbetegedésekben szenvedő nők alkalmazhatják nagy sikerrel.
Hazánkban ez a módszer egyelőre ismeretlen és nem alkalmazott. Ezen szeretne változtatni és az érdeklődőknek bemutatni a módszert a Pécsi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája, ahol 2011. november 25-én konferenciát szerveznek e témában. Előadóként meghívták többek között Dr. Phil Boyle-t a NaProTechnológia írországi központjának igazgatóját, ill. Dr. Tadeusz Wasilewskit, aki Lengyelországban alapított meddőségi központot, mely NaProTechnológiát alkalmaz a gyógyításhoz.
Dr. Tadeusz Wasilewski Budapesten is előadást fog tartani november 24-én este 18 órakor a Sapientia Főiskola első emeleti nagytermében (1052 Budapest, Piarista köz 1). A szervezők erre az előadásra is szeretettel várnak minden érdeklődőt, aki babát szeretne, ám az várat magára, vagy akinek családjában, ismeretségi körében van olyan, akinél nem jön a baba és ezért szeretne többet megtudni egy meddőséget kezelő természetes módszerről. Az előadás annál is érdekesebb lehet, mert Dr. Wasilewski hosszú éveken keresztül lombikkezeléseket végzett Lengyelországban, e területen nagy szaktekintélynek számított, ám orvosi és erkölcsi meggyőződése más irányba terelte és ma már ezen újnak nem is számító, természetes módszert alkalmazza klinikáján.
A módszerről megtekinthető egy magyarul feliratozott film:

2011. november 21., hétfő

„A meddőségkezelés legtermészetesebb módja”- előadás a NaProTechnológiáról

Dátum: 
2011. 11. 24
„A meddőségkezelés legtermészetesebb módja”- előadás a NaProTechnológiáról
Időpont: november 24.,18 óra
Helyszín: a belvárosi Ferenciek tere közelében található Sapientia Főiskola első emeleti nagy terme,1052 Budapest, Piarista köz 1.
A NaProTechnológia egy olyan természetes orvosi módszer, amely az eltelt 10 év során Írországban már 900 párt juttatott természetes foganáshoz, Lengyelországban pedig már 9 NaPro központban segítik a párokat gyermekekhez.
A budapesti előadás során egy NaProTechnológiát alkalmazó lengyel meddőségi központ orvos igazgatója beszél majd ennek a természetes módszernek a lengyelországi tapasztalatairól, a módszer
 - lényegéről,
 - a NaPro lelki és egészségügyi hozadékairól,
 - a különböző meddőséget „kezelő” módszerek közötti különbségekről… (azok lelki és egészségügyi következményeiről),
 - valamint segít megértenünk azt, hogy melyik módszernél mire érdemes odafigyelni, mennyire érdemes elfogadni.
A budapesti előadást megtartó lengyel nőgyógyász orvos, Dr. Tadeusz Wasilewski több mint 10 évig dolgozott a mesterséges megtermékenyítés területén, de erkölcsi, és a másokra gyakorolt egészségügyi okokból kifolyólag befejezte ezen tevékenységét s bezárta „lombik klinikáját”. Ekkor, keresései közepette talált rá a NaProTechnológiára-ra. Így különösen is sok oldaláról ismeri a témát, s nagyon szívesen osztja meg tapasztalatait – ill. válaszol a hallgatóság felmerülő kérdéseire.
Részvételi szándékukat a szervezési előkészületek megkönnyítése érdekében kérjük jelezzék a naprotechnologia@gmail.com címen – ez azonban nem feltétele az előadáson való részvételnek, csak a szervezőknek jelent plusz segítséget.

2011. november 18., péntek

A NaProTechnológia segítség meddőség és visszatérő vetélések esetén

A NaPro Technológia - a termékenységért

cikk eredetije megtalálható itt: http://metropolita.hu/2011/05/12/a-napro-technologia-a-termekenysegert/

A közelmúltban a magyar népesség lélekszáma tízmillió alá csökkent, a fogyás egyre drámaibb képet vetít előre. A fiatalok ugyan sok gyereket szeretnének, de a tervezett gyerekek mégsem születnek meg, ezért a kilátások nem túl biztatóak. A helyzetet árnyalja, hogy hazánkban mintegy 150 ezer, meddőséggel küzdő pár él, és csupán kis százalékuknak születik végül gyermeke. Az orvostudomány egyre több mesterséges megoldást kínál, de érdemes a természetes módszerek között is szétnézni!
A meddőség
Meddőségről akkor beszélhetünk, ha a fogamzás a rendszeres szexuális élet ellenére 1 éven belül nem következik be, de meddőségnek nevezzük azt az állapotot is, ha egy nő terhessége rendszeresen spontán vetéléssel szűnik meg. Arról beszélni, hogy ki a hibás, tulajdonképpen teljesen felesleges, a kezelés során azonban fontos tudni, hogy melyik félnél jelentkeznek a problémák. A meddőségek 50 százalékában a nőnél, 35 százalékában a férfinál, 10 százalékban pedig mindkettőjüknél megtalálható valamilyen probléma. Az esetek 5 százalékában a meddőség oka teljesen ismeretlen.
Férfias gondok
Noha ritkán hallani róla, a here-visszértágulat - vari­cocele - a leggyakoribb oka a férfiak megtermékenyítő-képessége romlásának. A leginkább kamaszkorban, illetve fiatal felnőttkorban kialakuló betegség, szakemberek tapasztalatai alapján, a férfiak közel egynegyedét különböző mértékben érinti. Kamaszkorban a hirtelen testmagasság és a here növekedésével a szervezetnek több vérre van szüksége, a herevénára nagyobb nyomás nehezedik, és ez okozhatja a visszértágulatot. A betegség sok esetben tünetmentes, mégis fontos foglalkozni vele, mert kezelés nélkül a tartós vénás pangás a herében és a mellékherében nyomás- és hőmérséklet-emelkedést okoz, ami csökkenti a spermiumtermelést, és az esetek 30-50 százalékában rontja a nemzőképességet. A betegség kialakulását megelőzni nem lehet, de megfelelő szűrővizsgálattal és a fiúk önvizsgálatra nevelésével időben felismerhető, és szükség esetén kis műtéti beavatkozással gyógyítható.
Vissza a természethez!
A menstruációs és termékenységi ciklus sokszor tabutéma. A nők nagy része még ma sem tudja, hogyan működik a ciklusa, hogy mikor termékeny és mikor nem. Ezt igyekszik feltárni a nők egészségével foglalkozó új tudomány, amely harminc év kutatásainak eredményeként dolgozta ki a NaProTechnológiát.
A módszer még nem került be a magyar orvosi gyakorlatba, pedig segítségével a nők alaposabban megismerhetik a ciklusukat, a kapott információt fölhasználhatják egészségük megőrzéséhez, és eredményesen használhatják fel a családtervezés során is. A CrMS alapja a nő egészsége és termékenysége szempontjából fontos "biológiai jelek" megfigyelése és rögzítése egy megadott táblázatban. Ezek mutatják meg a párnak, hogy mikor termékenyek és mikor nem.
A természetes Prokreatív Technológia - Natural Procreative Technology, rövidítve NaPro vagy NPT - a termékenységi (menstruációs) ciklussal összhangban működik. Alapja az ún. Creighton Model (CrMS).
A módszer hasonlít a naptár- vagy más néven Billing-módszerhez, csak több mindent vizsgál, így képes az esetleges betegségeket felfedezni és a kivizsgálás hamarabb elkezdődhet. Tehát ellentétben a mesterséges megtermékenyítéssel, nem megkerüli a problémát, hanem fölismeri azt, és ha szükséges, a gyógyítás irányába terel, vagy segíti a termékenységi ciklus legjobb pillanatának kiválasztását.
Az okok és kezelések
A párok a Creighton Model alapján meghatározott rendszer szerint képesek felfedezni a menstruációs (termékenységi) ciklusban fellépő esetleges eltéréseket. A NaProTechnológia fő célja, hogy a nemzőképességben fellépő esetleges gondokat felismerjék, és minél előbb megkezdjék azok kezelését. Az esetek egy részében az orvosi kezelés mellett műtéti beavatkozásra is szükség lehet.
Sikerek reménytelen helyzetekben
Az eddigi tapasztalatok alapján, figyelembe véve a páciensek korát és a felállított diagnózist, a NaProTechnológiát alkalmazó párok esetében a teherbeesés körülbelül 50 százalékos, de elérheti a 80%-ot is. Olyan esetekben is eredményes lehet, mint a megmagyarázhatatlan meddőség, az endometriózis, az alacsony progeszteronszint, a különféle antitestek jelenléte, rendszertelen ovuláció stb. Olyan pároknak is van esélyük, akik már túl vannak valamilyen sikertelen mesterséges megtermékenyítésen.
A NaProTechnológiával nő a remény a terhességre, bár ez nem következik be minden esetben. A módszer mindenesetre segít abban, hogy a párok sokkal jobban megértsék, mi történik a testükben és mit lehet tenni egy egészséges várandósság érdekében.
Mesterséges vagy természetes?
A mesterséges reproduktív módszerek és az NPT megközelítésében alapvető különbség van. Az utóbbi arra törekszik, hogy a megtermékenyülés természetesen, a testben (in vivo), szexuális együttlét eredményeként jöhessen létre. A mesterséges technológiák a babát testen kívül (in vitro) hozzák létre.
Az Asszisztált Reprodukciós Eljárások (Assisted Reproductive Technology - ART) közé tartozik a mesterséges megtermékenyítés (In-Vitro Fertilisation (IVF) és az ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection), amikor a petesejtbe egyetlen spermiumot juttatnak be mikrotűvel.
Az NPT ötvözi mind a gyógyszeres, mind pedig a sebészeti eljárásokat. A kezelések során gyógyszereket, (bioazonos) hormonokat vagy vitaminokat írnak fel, hogy a peteérést és a reprodukciós működést normalizálják. Vannak azonban esetek, amikor sebészeti beavatkozásra van szükség a termékenységért felelős szervek gyógyításához. Az NPT különlegességének alapja, hogy a terápiákat ötvözi a páciensek megfigyeléseivel, így segíti a párokat a gyermekáldáshoz.
   

Egy mintatáblázat FertilityCare rendszer alapján

Helyesen kitöltött táblázat alapján egy NaProTechnológiában jártas orvos megkezdheti a pontos diagnózis felállítását, kóros állapot gyógyítását.

The NaProTechnology Revolution

Könyv a NaProTechnológiáról laikusoknak

The medical and surgical practice of NaProTechnology

 

Orvosi szakkönyv a NaProTechnológiáról




Csakugyan veszélytelen a mesterséges megtermékenyítés?

Az Egyház erkölcsi megfontolásból utasítja el a mesterséges megtermékenyítést. Ugyanakkor egyre több adat igazolja, hogy a lombikprogramnak, bármily népszerű, orvosi szempontból is számos hátulütője van. A Zenit összeállítása a témával kapcsolatos sajtóhírekből.
Ikerszülések
Egy kanadai statisztika szerint az országban 1991. és 2008. között 45 százalékkal (évi mintegy 12 ezerre) nőtt az ikerszülések száma. Dr. John Barrett „ikerszülésjárványról” beszél, amely „nagyrészt a mesterséges megtermékenyítés (in vitro fertilisatio, IVF) miatt következett be. Az IVF-ipar beteg csecsemők tömegét produkálja... ami kihat az egész társadalomra” – fogalmaz a kanadai orvos. (National Post, szept. 22.)
Genetikai betegségek
A mesterséges megtermékenyítéshez nemcsak alacsony születési súly, hanem ritka genetikai rendellenességek is kapcsolódnak. Rosanna Weksberg egy konferencián elmondta, hogy a lombikcsecsemőknél akár tízszer akkora is lehet a genetikai problémák előfordulásának valószínűsége, mint a természetes úton fogant babáknál. A doktornő leszögezte, hogy a maga részéről az IVF híve, ugyanakkor elismerte, hogy sok, ritka genetikai rendellenességgel született lombikbabával találkozik. Az ok ismeretlen, de Weksberg szerint valószínű, hogy részben a szülők meddőségi problémája, részben maga a meddőség kezelése okozza. (National Post, szept. 26.)
Ismeretlen egészségügyi háttér
Külső donor esetén további problémát okozhat, hogy semmiféle orvosi információ nem áll rendelkezésre a lombikbaba biológiai apjával kapcsolatban. Egy ausztrál tévéműsor nemrég mutatta be egy donorspermával fogant asszony történetét, akinél  örökletes – és nem az anyától származó – béldaganatot állapítottak meg. Az asszony nem veheti fel a kapcsolatot biológiai apjával, mert fogantatásakor az volt a szabály, hogy a donor személye titokban marad. Az utóbbi időben egyes helyeken megváltoztatták a szabályozást: a donornak bele kell egyeznie, hogy adatait kiadhatják. E változtatások azonban visszamenőleg nem hatályosak. (BioNews, szept. 5.)
Amerikában egy 15 éves fiú esete kapott sajtóvisszhangot: donor apjáról – aki nem nyilatkozott egészségéről – egy családtag árulta el, hogy örökletes szívbetegségben szenved, amit a fiú valóban örökölt is. A donor három klinikán keresztül legalább 24 gyermek apja lett, de sehol sem vallotta be, hogy nemcsak szívbetegségben, hanem a szintén örökletes Marfan-szindrómában is szenved. (ABC News, július 21.)
Vérfertőzés veszélye
További negatív következményekkel jár, ha túl sokszor használnak spermát ugyanattól a donortól. Egy brit donor például 17 családban lett gyermekek apja. A gyermekek, nem tudván, ki volt az apjuk, felnőve öntudatlanul vérfertőző kapcsolatot létesíthetnek féltestvéreikkel. Noha az egy donortól származó gyermekek száma hivatalosan legfeljebb tíz lehet, Nagy-Britanniában hatóságilag elismerik, hogy nem tudják, hányszor szegik meg ezt a szabályt. „Olyan kis országban, mint az Egyesült Királyság, tényleges veszélyt jelent, hogy donortól származó fiatalok, anélkül, hogy tudnának róla, a féltestvérükkel jönnek össze” – fogalmaz egy brit szakértő. (Sunday Times, szept. 18.)
Bár az Egyesült Államok jóval nagyobb, mint Nagy-Britannia, a féltestvérekkel kapcsolatos probléma ott sem elhanyagolható. Nemrég egy olyan donor esete látott napvilágot, akitől eddig 150 gyermek származott. E kirívó eset mellett egyáltalán nem ritka, hogy egy donor ötven vagy annál több gyermek apja. „Több szabályt kell figyelembe venni, amikor valaki használt autót akar venni, mint amikor spermát” – fogalmaz Debora L. Spar, egy, a témával foglalkozó könyv szerzője. Nincsenek pontos adatok arra vonatkozóan, hány gyermek születik donor apától. Becslések szerint ez a szám harmincezer és hatvanezer között lehet. (New York Times, szept. 5.) 
Komplikációk
Az IVF nem csak a csecsemő számára kockázatos: tanulmányok igazolják, hogy a mesterséges megtermékenyítésen átesett anyáknál jóval nagyobb (akár 40%-os) valószínűséggel lép fel súlyos komplikáció a terhesség során. Ennek oka feltehetőleg az, hogy mivel az embrió kezdeti fejlődése az anya testén kívül történik, később a méhlepény gyengébben fejlődik. A másik ok az, hogy az anyák általában idősebbek és több egészségügyi problémával küzdenek. (Telegraph, okt. 20.)    
Egyes IVF eljárások során másik nő adományoz petesejtet. Ha ezek száma magas, az veszélyes a donorra nézve. A hangulatingadozáson, fejfájáson, kimerültségen kívül a donorba fecskendezett hormonok miatt petefészek hiperstimulácós szindróma alakulhat ki, ami vérrögképződést, vesekárosodást idéz elő, sőt egyes esetekben halálos kimenetelű (Sunday Times, okt. 23.). A probléma oka az, hogy mióta a donorok adatai nem titkosak, kevés a donor, ezért Nagy-Britanniában az egy donornak fizethető összeget közel háromszorosára ($400-ról $1,200-ra) emelték (Independent, okt. 20.). Ekkora összegért már sok fiatal nő hajlandó kockáztatni az egészségét (Human Genetics Alert). 
Műhibák
Az egészségi kockázatok mellett egyre gyakoribbak az orvosi műhibák is (Daily Mail, aug. 13.). Nagy-Britanniában 2010-ben hivatalos adatok szerint 564 súlyos műhiba történt, ami a 2007-es szám háromszorosa (HFEA). Előfordul, hogy nem megfelelő spermát juttatnak a petesejtbe, nem megfelelő embriót ültetnek be, vagy véletlenül elpusztítanak embriókat. Az utóbbi években az IVF eljárások száma alig nőtt, így a műhibák számának meredek emelkedését nem az esetszám növekedése okozza.
Veszteségek
A klinikákon embriók százezreit pusztítják el. A Brit Egészségügyi Minisztérium adatai szerint minden sikeres lombikeljáráshoz több mint harminc emberi embriót hoznak létre. 1991 óta több mint hárommillió embriót hoztak létre mesterséges megtermékenyítéssel, melyekből kevesebb mint százezer született meg  (Brit Egészségügyi Minisztérium adatai). Az eljárások során mintegy másfél millió embriót pusztítottak el, és több mint százezret bocsátottak rendelkezésre kísérleti kutatásokhoz.
A Katolikus Egyház köztudottan elutasítja a mesterséges megtermékenyítést; nem kell azonban katolikusnak lenni ahhoz, hogy az embert mélyen elgondolkoztassa az IVF eljárásokat kísérő felmérhetetlen emberi veszteség – írja a Zenit.
Magyar Kurír

Videó a meddőségkezelés egyházilag elfogadott módszeréről

A NaPro Technológia Magyarországon eddig nem ismert és nem használt meddőségkivizsgálási és -kezelési módszer, amelyet számos országban (mintegy 230 központban) komoly eredményekkel alkalmaznak.
A hetvenes-nyolcvanas években az USA-ban Thomas W. Hilgers és munkatársai a katolikus egyház által jóváhagyott, termékenységgel kapcsolatos kezelési módszerek és a természetes családtervezés kutatásával foglalkoztak. Kidolgozták a természetes családtervezés Creighton Modell rendszerét, majd ennek továbbfejlesztésével hozták létre a NaPro természetes fogantatást elősegítő technológiát (Natural Procreative Technology). Az egyházilag elfogadott módszer számos meddőnek tartott házaspárt ajándékozott meg a gyermekáldás örömével.
A módszert november 25-én konferencián mutatják be a hazai érdeklődőknek a Pécsi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján. A rendezvényre elsősorban orvosokat, szülésznőket, védőnőket várnak, de szívesen látnak minden érdeklődőt. Az előadások után az előadóknak kérdéseket lehet feltenni. A részvétel ingyenes.
A NaPro technológiát ismerteti az alábbi, 14 perces videó. A magyar felirat megjelenítéséhez indítsuk el a videót, és kattintsunk a kép alatt megjelenő cc gombra!
Magyar Kurír

http://www.youtube.com/watch?v=LYibP31OvNM

Pécsi konferencia a meddőségkezelés egyházilag elfogadott módszeréről

A NaPro Technológia Magyarországon új meddőségkivizsgálási és kezelési módszer, amelyet számos országban (mintegy 230 központban) komoly eredményekkel alkalmaznak. A hetvenes-nyolcvanas években az USA-ban Thomas W. Hilgers és munkatársai a Katolikus Egyház által jóváhagyott, termékenységgel kapcsolatos kezelési módszerek és a természetes családtervezés kutatásával foglalkoztak. Kidolgozták a természetes családtervezés Creighton Modell rendszerét, majd ennek továbbfejlesztésével hozták létre a NaPro természetes fogantatást elősegítő technológiát (Natural Procreative Technology). Az egyházilag elfogadott módszer számos meddőnek tartott házaspárt ajándékozott meg a gyermekáldás örömével.
A módszert november 25-én konferencián mutatják be a hazai érdeklődőknek a Pécsi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján. A rendezvényre – amelyen Bíró László családreferens püspök is előadást tart – elsősorban orvosokat, szülésznőket, védőnőket várnak, de szívesen látnak minden érdeklődőt. Az előadások után az előadóknak kérdéseket lehet feltenni. A részvétel ingyenes.
Magyar Kurír

A meddőségkezelés egyházilag elfogadott, természetes módszere

Nemcsak a fogamzásgátlásnak, hanem a meddőség kezelésének is van mellékhatásoktól mentes, természetes módszere – csak jóval kevesebben ismerik és alkalmazzák, mint a lombikprogramot. Dr. Thomas Hilgers amerikai katolikus szülész, nőgyógyász és sebész, az emberi termékenységet kutató VI. Pál Intézet alapítója a Zenitnek nyilatkozva feleleveníti az intézet megalapításának előzményeit, és felidézi, hogyan kezdett nőgyógyászati problémákra az egyház tanításával összhangban álló megoldásokat keresni.
A hatvanas évek végén sokan azt várták, hogy az egyház meg fogja változtatni korábbi szigorú álláspontját a fogamzásgátlás kérdésében – írja Hilgers A NaPro technológia forradalma: a női ciklus erejének felhasználása című könyvében, megvallva, hogy akkoriban ő maga is így vélekedett. 1968. július 25-én VI. Pál Humanae Vitae kezdetű enciklikájával vetett véget a vitának, amelyben ismételten állást foglalt az emberi élet értéke mellett, a fogamzásgátlással szemben. A döntést – részben a média lejárató kampánya miatt – sokan még egyházi körökben is haraggal, csalódottan fogadták. Hilgers viszont nekiállt, hogy elolvassa az enciklikát, ami mind egyéni életében, mind szakmai pályafutásában sorsdöntő lett.
Az 1970-es évektől a nyolcvanas évek közepéig Hilgers és munkatársai az egyház által jóváhagyott, termékenységgel kapcsolatos kezelési módszerek és a természetes családtervezés kutatásával foglalkoztak. Kidolgozták a természetes családtervezés Creighton Modell rendszerét, majd 1985-ben a nebraskai Omahában megalapították az emberi termékenységet kutató VI. Pál Intézetet.
A Zenitnek nyilatkozva Hilgers elmondta: az elmúlt 30–35 év kutatásai alapján, a Creighton Modell  továbbfejlesztésével hozták létre a NaPro  természetes foganást elősegítő technológiát (Natural Procreative Technology), amely jóval több, mint pusztán a női ciklus alapján működő természetes családtervezési módszer kiterjesztése. A NaPro Technológia teljes körű női egészségtudomány. Homlokegyenest ellentétes a mesterséges, foganást előidéző vagy gátló technikákkal. Nemcsak a termékenységgel foglalkozik, hanem számos más tünetet orvosol (pl. szülés utáni depresszió, petefészekciszták, endometriózis, menstruációs zavarok stb.). Képes a – sokszor mesterséges fogamzásgátlók által előidézett – koraszülések megelőzésére, sebészeti vonatkozásban pedig olyan új műtéti beavatkozásokat tartalmaz, melyekben hegesedés nélkül állítják helyre a női ivarszervek szöveteit – mondta Hilgers.
Az orvos szerint a szexuális forradalom, a mesterséges fogamzásgátlás és a lombikprogram elterjedése óta minden azt harsogja, hogy a szexuális szabadosságnak nincsenek áldozatai. Pedig éppen az elmúlt évtizedekben egy másfajta „fejlődésnek” is tanúi vagyunk – csakhogy erről a média nem szeret beszélni. Elhallgatják, hogy éppen az elmúlt 45–50 évben ugrásszerűen nőtt a művi abortuszok, a házasságon kívüli születések, a nemi- és daganatos betegségek, a fizikai zaklatások, a válások, a tizenéves korban elkövetett öngyilkosságok, a drogfogyasztók, a koraszülések és az újszülöttkori halálozások száma; és mélyen hallgatnak a könnyedén felírt fogamzásgátló tabletta kockázatnövelő hatásairól (tüdőembólia, vérrögképződés, szívbetegségek, emlőrák, méhnyakrák stb.).
Hilgers és csapata a nyolcvanas évek elején kezdett orvosokat képezni a NaPro technológia alkalmazására, eleinte csekély érdeklődés mellett. 1991-ben kiadott orvosi kézikönyvük (The Medical Application of Natural Family Planning: A Physician's Guide to NaPro Technology) azonban megnövelte az érdeklődést. A korábbi egy-kettő helyett négy-öt, később tíz, majd harminc orvos jelentkezett évente meghirdetett egyhetes szemináriumukra. Idén áprilisban kilencvenen vettek részt. „Jöttek orvosok Lengyelországból, Írországból, Angliából, Ausztráliából, Kanadából, az Egyesült Államokból, szinte hihetetlen!” – mondta Hilgers, majd hozzátette: ma 230 központjuk működik a világ különböző pontjain, Japánban, Szingapúrban, Ausztráliában, Afrikában, Mexikóban, Európában. „Sose gondoltam volna, hogy egyszer ez lesz belőle; s ez nagy öröm.” 
A mesterséges módszerek széles körű elfogadottságára utalva az orvos elismerte, hogy nagyon hosszú út áll még előttük. Ugyanakkor bizakodik abban, hogy a társadalom felismeri az emberi élet értékét és Isten ajándékainak szentségét. „Úgy gondolom, a következő tíz évben változásnak leszünk tanúi. Ha körülnéz, ez a változás máris érzékelhető. Nem harsány, nem nagy léptékű, de azt hiszem, a lehetőség megvan. Öröm erre gondolni.”
Magyar Kurír