2012. január 19., csütörtök

Lombik helyett: új remény a meddő pároknak

A cikk eredetije itt olvasható: http://szegedma.hu/hir/szeged/2012/01/lombik-helyett-uj-remeny-a-meddo-paroknak.html#more-163229

Szeged Ma – tények és vélemények - 
Lombik helyett: új remény a meddő pároknak
Szerző: Arany Mihály - 2012. január 18. szerda 
[1]A minket körülvevő országokban régóta használják, mi még csak nem is ismerjük: az úgynevezett NaProTechnológia (Natural Procreative Technology) segítségével hatékonyan feltárható és kezelhető a meddőség oka.
Egy testvérpár, S. Orsolya és Ágnes most azon fáradozik, hogy a módszert itthon is ismertté tegyék. Orsolya maga is érintett volt a kérdésben, de nem találta megfelelőnek a lombikbébiprogramot. Mi a gond a lombikkal? Egyrészt nem akarta fölvállalni aránytalanul sok orvosi, fizikai, lelki és pszichológiai mellékhatást, kockázatot. Másrészt lelkiismereti dilemmák is felmerültek, hiszen nem csak egy petesejtet termékenyítenek meg, hanem többet, és a legéletképesebbet ültetik be, a többi kis emberpalánta elvész…

A táblázat elárulja

A NaPro-technológia (Natural Procreative Technology) alapja az úgynevezett Creighton-modell, melyet az 1970-es években Thomas W. Hilgers amerikai orvos fejlesztett ki. Ez nagyon hasonlít a hazánkban is ismert, a Billings-házaspár nevéhez kötődő természetes családtervezési módszerre, mely a nő méhnyaknyákjának állagából von le következtetéseket arra vonatkozóan, hol tart éppen a havi ciklusa. A Creighton-modell viszont sokkal jobban sztenderdizált, egységesített jelölőrendszerrel rendelkezik, jobban meghatározza, hogy mit, hogyan kell táblázatban vezetni. Ennek köszönhetően bármely ország NaProTechnológiában jártas orvosa tudja értelmezni az így kapott eredményeket, melyek alapján főleg hormonális, esetleg szervi problémákra tud következtetni. Ha egy nő pontosan vezeti a saját ciklusait, már maga is látja, hol lehetnek gondok, és a vizsgálatokat is sokkal jobban lehet időzíteni, mint a hagyományos meddőségi kezeléseknél.

Megoldja, nem megkerüli

[2]
Egyáltalán nem kuruzslásról van szó – hívja fel a figyelmet S. Orsolya –, hiszen a NaPro Technológia ugyanazokat a módszereket alkalmazza, amit a hagyományos orvoslásban ismerünk az ultrahangtól a vérvizsgálatig, műt is, ha olyan a helyzet. Sőt, a hazánkban oly megszokott lombikbébiprogrammal szemben a gyógyításra helyezi a hangsúlyt, míg a lombik csak megkerüli a meddőség hátterében álló problémát.
Írországban immár 13 éve alkalmazzák a NaPrót. Annak, hogy mi még csak nem is hallottunk róla, számos oka lehet. Egyrészt talán „egyszerűbb” megoldás lombikbébi-programra küldeni a pácienst, mint kideríteni, majd kezelni azt a nőgyógyászati problémát, ami miatt nem esik teherbe. Azután a NaPro nem csodatechnika, hanem egy időt, türelmet és tanulást igénylő módszer. Az európai országok többségében nem finanszírozza a lombikot az egészségpénztár, bizonyára ezért néztek más módszer után a gyermek után vágyakozó párok. Ezekben az országokban a NaPrót választó nő (ha esetleg műtétre van szüksége) akár annyit is kifizethet, mint egy lombikért, de az eredmény több: a meddőséget, annak okát megszüntetik, így a második, harmadik gyereknek már nem lesz akadálya – összegzett Orsolya.

Hosszú út előtt

A technológia iránt akadnak magyar érdeklődő orvosok, különösen tavaly november óta, amikor Budapesten és a pécsi klinikán tartott szakmai napot az ír Phil Boyle, az első európai NaProTechnológiai központ vezetője, és Tadeusz Wasilewski, a lengyelországi NaproMedica igazgatója. Tudni kell azonban, hogy nem egyszerű az út. Ha egy orvos úgy dönt, hogy NaPro Technológiában képeztetni szeretné magát, ez jelenleg az Egyesült Államokban lehetséges – tudtuk meg Orsolyától.
A lányok ismeretterjesztő „akciójának”
[3]köszönhetően már itthon is vannak párok, akik elkezdték a Creighton-modell használatát. „Őket arra ösztönözzük, hogy hozzák szóba a nőgyógyászuknál, hogy van ilyen módszer, illetve lehetőség” – magyarázza Orsolya. Aki érdeklődik, először meg kell tanulnia a táblázat kitöltését, ami 2-3 hónapos folyamat – jelenleg Magyarországon ezt egy embernél lehet elsajátítani magyarul, jóllehet Európában már nagyjából minden minket körülvevő országban van ilyen oktató. Ha egy nő már 2-3 hónapon át jól vezetett táblázattal rendelkezik, akkor felveheti a kapcsolatot egy NaPro Technológiában jártas orvossal, akivel körülbelül 4 hónaponként érdemes találkozni – mivel jelenleg ilyen magyar orvos nincs, a külföldi orvoshoz való kijutásnak nyilvánvalóan vannak költségei. Ha viszont műtétre van szükség, azt meg lehet itthon is oldani.
Mindenesetre Orsolya és Ágnes bízik abban, hogy előbb-utóbb Magyarországon is szárnyra kap a módszer…

2012. január 16., hétfő

Hilgers professzor Európában

Február 24-én Rómában a Pontificia Accademia Pro Vita akadémián egy a közönség számára is nyitott szemináriumot tartanak, melynek címe: Management of Infertility Today. A rendezvényről további tudnivalók olvashatók itt:
http://www.academiavita.org/index.php?lang=en

2012. január 13., péntek

A meddőséget úgy kezelik, mint a vakbélgyulladást vagy a megfázást

A cikk eredetije itt olvasható: http://www.csaladhalo.hu/cikk/egeszseg-es-lelek/meddoseget-ugy-kezelik-mint-vakbelgyulladast-vagy-megfazast
 
November végén Magyarországon bemutattak egy meddőséget kezelő módszert, melyet Európa számos országában illetve az Egyesült Államokban is alkalmaznak, ám hazánkban egyenlőre nem ismerik. Az előadásokat Budapesten és a Pécsi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján tartották. A NaProTechnológia, melyről már korábban is beszámoltunk, egy természetes módszer, mely a meddőséget más oldalról közelíti meg, mint amihez eddig szoktunk.

Jelenleg a meddőséget akut megbetegedésként kezelik, vagyis úgy, mint a vakbélgyulladást vagy egy megfázást, amiket egy kezelés vagy műtét meggyógyít.

Ezzel szemben a NaProTechnológia (az elnevezés az angol Natural Procreative Technology kifejezésből származik) a meddőséget egy krónikus megbetegedésként kezeli (krónikus betegség pl. az asztma vagy a cukorbetegség), mely valószínűsíthetően hosszú idő alatt alakult ki, több tünetet is produkál, melyek közül a meddőség „csak” az egyik, és éppen ezért több összetevős lehet a meddőséget kiváltó ok.

A NaProTechnológia tehát először is megpróbálja kivizsgálni a kiváltó okot vagy okokat. Ehhez az eddig is nagyon jól ismert eszközöket használja: a vérvételt, ultrahangot vagy épp laporoszkópot, de van egy plusz eszköze is, a Creighton Modell FerilityCare System. Ez utóbbi olyan információt tartalmaz, ami mindenki számára elérhető, ám erről hajlamosak vagyunk megfeledkezni, egyszerűen továbbsiklunk felette. A FerilityCare System a női szervezet igen pontos és könnyen megfigyelhető jelzéseit figyeli, majd jegyzi, és kiváló így útmutatást ad a jelzéseket olvasni és értelmezni tudó párnak, orvosnak. A hüvelyi nyák meghatározott szabályok szerinti megfigyelése és annak szabályos jegyzése nem csak az eddig megszokott információkat hordozza magában. Vagyis nem csak a természetes családtervezés eszköze, hanem 30 éves kutatások eredményeként ma már tudjuk, hogy a pontosan vezetett táblázatok árulkodók a fellépő nőgyógyászati, hormonális vagy épp termékenységi betegségekre vonatkozóan. Nagy kár, hogy az ilyen mértékű technikai fejlődések korában megfeledkezünk a saját szervezetünk által napról-napra biztosított információkról.
Az előadásokból kiderült, hogy ha az erkölcsi aggályokat nem vesszük figyelembe, szakmai szemmel nézve is egy meggyőző és megfontolandó módszerről van szó. A bemutatott esettanulmányok alapján a nem szakmai közönség számára is egyértelművé vált, hogy ez a technológia komoly eredményeket ér el a meddőség kezelésének terén, sikeressége összehasonlítható a jelenleg Magyarországon alkalmazott mesterséges technológiák arányszámaival.

Természetesen a NaProTechnológia lassabban hoz eredményt, hisz először az egyéni női ciklust igyekszik megismerni, majd azzal együttműködve igyekszik a legoptimálisabb körülményeket megteremteni a fogantatáshoz. Így egy párnak a diagnosztizálás és kezeléssel együtt akár 18 hónapot is türelemmel kell viselnie, de így a természetes várandósság valószínűsége akár háromszorosa is lehet az egyéb módszerekhez viszonyítva, melyek ráadásul a természetes ciklusba mesterségesen beavatkozva hozzák létre a várva várt utódo(ka)t.

Sajnos jelenleg az érdeklődő magyar pároknak külföldön kell NaProTechnológiában jártas orvost keresniük, de reméljük, hogy hamarosan hazánkban is lesz olyan szakember, akit fölkereshetnek és aki természetes, NaProTechnológia tudománya szerinti megoldást javasol nekik.

2012. január 8., vasárnap

Új Ember - Reményvesztettek reménye

Cser István 2011. december 11-i Új Emberben megjelent cikke letölthető innét: (ha nem lehet rákattintani, kérjük az alábbi sort bemásolni a böngészőbe)
http://www.ziddu.com/download/18141913/Ujembercikk2011.december.pdf.html
A honlapon először be kell írni egy verifikációs kódot, mely a letöltés előtt megjelenik.